Divadlo Husa na provázku v Červeném kostele

Je mrazivý podvečer 28. prosince 2012. Před Červeným kostelem plápolá oheň, všude kolem se tísní davy. Reflektory osvětlují malé pódium naproti vstupu do kostela, anděl nad kulisou pouští sněhové vločky. Reproduktory spustily dramatickou hudbu, začíná představení „Betlém“ divadla Husa na provázku. Na pódium vystupuje Josef s Marií, v doprovodu andělů jsou na cestě do Betléma. Po chvíli reflektor ozáří anděla, který nás všechny zve bočním vchodem do kostela.

Vcházíme do tmavé chrámové lodi, lavice mezi smrčky se senem se plní diváky, mlha stoupá z podlahy. Biblický příběh pokračuje: Josef s Marií přicházejí do Betléma a marně hledají nocleh, narodilo se děťátko, anděl sděluje pastýřům novinu, pastýři se radují, přicházejí tři králové s dary, atd. Děj se odehrává na pódiu vpředu i vzadu, tmavým prostorem se rozléhá sólo z kazatelny i od varhan, z kůru zpívá dětský sbor, prostor plní bílá mlha, nechybí ani archanděl Michael s planoucím mečem. Při koledách zpívá celý kostel.

Na internetu jsem našel, že autorem hry „Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku“ je Jan Antonín Pitínský. Tato básnická hra měla premiéru v Brně v prosinci 1989 a divadlo Husa na provázku ji naposledy uvedlo v sále rekonstruované České národní budovy v New Yorku. Obnovená premiéra se odehrává na scéně s rozměrnými kolážemi Miroslava Huptycha, Marii a Josefa hrají Andrea Buršová a Vladimír Hauser, herce doplňují děti a pěvecké soubory. Premiéra 14. prosince a dvě reprízy se konaly v divadle, herci však nejvíc promrzli při třetí repríze v Červeném kostele, která byla asi nejpůsobivější. Další představení se uskutečnila v jiných městech, Betlém zůstane asi v adventní nabídce divadla Husa na provázku i pro příští roky.

Jan Franců

Převzato z Brněnského evangelického měsíčníku Setkávání 2/2013

RSS kanál

Syndikovat obsah