Nebohoslužebné sborové prostory

Náš sbor kromě obvyklé církevní činnosti funguje také jako realitní kancelář. Objemem práce je to tak půl na půl. V současné době máme uzavřeno asi deset nájemních smluv. Pronajímáme oba kostely, sborový dům i faru, dlouhodobě i krátkodobě.

Největší starost je spojena s pronájmem tří pater sborového domu na Opletalově, kde kromě bytu faráře nyní sídlí Vyšší odborná škola Evangelické akademie, internát pro studentky zdravotní školy, architektonické studio a středisko terapeutických kurzů Mandala, a do nedávné doby také jazyková škola. V přízemí z Joštovy ulice jsou dva obchody.

Získáme díky tomu do rozpočtu nemalé příjmy, ale jsou draze zaplaceny každodenními starostmi, které s provozem domu máme. Znovu a znovu řešíme ve sborové kanceláři, na staršovstvu, na stavební komisi i v náročných osobních jednáních problémy s výší nájmu, netopícím parním topením, protékající vodou, nesplachujícími toaletami, spotřebou elektřiny, odcizenými parapety atd. Máme nyní pracovníka, který se těmto věcem věnuje, ale i tak jsou tyto starosti často nad naši hlavu.

V blízké době nás čeká generální přestavba fary na Pellicově ulici, kde mají vzniknout byty pro faráře. Patří k ní i velká zahrada, kde právě řešíme nový vjezd, plot a pod svahem Špilberku nám padá zídka. Mysleli jsme, že patří sousedům, ale je žel evangelická.

Jiří Gruber

Převzato z Brněnského evangelického měsíčníku Setkávání 10/2011

RSS kanál

Syndikovat obsah