Během sobotní noci navštívilo Červený kostel téměř 10.000 lidí

Stalo se tak díky iniciativě místního sboru Českobratrské církve evangelické zařadit chrám J. A. Komenského, lidově nazývaný Červený kostel, do programu tzv. Brněnské muzejní noci 2008. Červený kostel se stal po třech největších muzeích města Brna nejvíce navštěvovaným objektem. Svou návštěvností předstihl i objekty Technického muzea, pavilon Antropos a hvězdárnu.

Během cca 6-ti hodin sobotního večera dne 24.května 2008 asi 9600 návštěvníků mohlo prohlédnout nejen interiér a nástěnky s archivními dokumenty a fotografiemi, ale zaposlouchat se i do zvuku vzácně zachovalých varhan, vyrobených v roce 1887 světoznámou rodinou Riegrů z Krnova. Dokonalou akustiku vychutnávali nejen procházející návštěvníci, ale i ti, co hledali spočinutí v lavicích.

Hudební program byl každou půlhodinu prokládán vstupy mluveného slova, ve kterém byli návštěvníci seznamováni s důležitými událostmi kolem vzniku a průběhu výstavby kostela a se současným životem evangelického sboru .

Červený kostel je významná novogotická památka, která byla postavena v letech 1863 - 67 podle projektu vídeňského architekta Heinricha Freiherra von Ferstla. Na jeho výstavbu přispěl mj. i císař František Josef 1., čímž potvrdil rovnoprávnost církví, kterou vyhlásil v Protestantském patentu roku1861. Do té doby byly evangelické církve v Rakousko-Uhersku pouze tolerované a nesměly si například stavět kostely s věžemi a klenutými okny. Kostel se původně jmenoval Christuskirche (Kristův kostel), ale podle červeného cihlového zdiva dostal svůj současný lidový název. Kostel patřil německému evangelickému sboru až do roku 1945, kdy po odchodu německého obyvatelstva jej převzal brněnský sbor Českobratrské církve evangelické. Od roku 1975 byl kostel kvůli statickým poruchám uzavřen a mnozí Brňané mají zato, že je zavřen doposud. Možná právě proto byl počet jeho návštěvníků během Brněnské muzejní noci takovým překvapením. Ještě nikdy od znovuotevření Červeného kostela, od roku 1993 se nestalo, aby tuto významnou kulturní památku města navštívilo během jednoho večera tolik návštěvníků.

To, co dělá tento kostel vzácným není jen krásná architektura, výjimečná poloha v centru města nebo výborná akustika, ale především to, že je sídlem živého společenství, které jeho „studené zdi“ prohřálo ochotou otevřít tento unikátní prostor veřejnosti.

Chrám J.A.Komenského je otevřen všem příchozím při pravidelných bohoslužbách, které se konají každou neděli v 10 h (v době prázdnin v 9 h) a v době příležitostných koncertů a akcí. Pro více informací kontaktujte pana Jiřího Grubera, sbor ČCE I, tel. 542 211 453, příp. 776 216 072.