Sborová neděle - jak se hraje baseball

Sborová neděle - jak se hraje baseball

V neděli 25. února se ve sboru Brno I konala sborová neděle. Při bohoslužbách bratr farář Jiří Gruber kázal o obavách apoštola Pavla, jak si stojí sbor v Soluni.

Potom jsme se sešli na faře v sále Václava Pokorného. V zatemněném sále jsme mohli sledovat téměř čtyři stovky fotografií z různých oblastí života sboru od bohoslužeb, ekumenických shromáždění, díkčinění, presbyterní konferenci, dětskou vánoční slavnost, přes besedy a rozhovory s osobnostmi, skautskou neděli, víkendový pobyt mládeže, pobyt na Blažkově, návštěvu z Basileje, až po ekumenickou pouť, noc muzeí a kostelů, výstavy, nešpory a koncerty v Červeném kostele. Promítání z dodaných snímků sestavil Jan Franců. V časovém dokumentu Milana Ryšavého jsme mohli po hodinách sledovat bourání a výstavbu nové fary na Pellicově.

Po společném chutném obědě (slepičí polévka a drůbeží maso se žampiony a těstovinami) nás Jakub Ventruba seznámil se základy hry baseball. Mohli jsme si osahat míček, pálku i chytací rukavici. Dozvěděli jsme se, jakou roli má nadhazovač, pálkař, který se po odpálení snaží oběhnout mety, catcher (chytač) a další hráči v poli, jak lze vyautovat soupeře atd. Baseballový míček přitom letí i rychlostí přes 100 mil/h (160 km/h). Viděli jsme i klipy jednotlivých situací v podání nejlepších hráčů. Mimo Ameriku je hra rozšířena nejvíce v Japonsku, Jižní Korey a na Tajwanu. V Česku se baseballová extraliga hraje od roku 1993, mistrem ČR v baseballu je tým Draci Brno, kromě čtyř vyhrál všechny ročníky.

Informace jsme dostali z první ruky, Jakub Ventruba je bývalým hráčem brněnských Draků a trenérem mládeže tohoto v Česku nejúspěšnějšího týmu.

Jan Franců

RSS kanál

Syndikovat obsah