Jarní školka mládeže na Blažkově

Školka mládeže na Blažkově 2017

Klid. Zpěv ptáků. Čerstvý vzduch. Sluníčko. Ale také hlasitý smích, zpěv doprovázený několika kytarami, bubínkem a baskytarou a vůně chutného jídla. Tohle je jeden z mých dojmů z víkendu stráveného na Blažkově. Ještě nutno dodat, že se nás sjelo asi 70 mládežníků, ať už starších nebo mladších. Tedy především mladších. Měla jsem radost, že přijelo tolik pro mě neznámých tváří.

Po příjezdu jsme si společně opekli špekáčky a do tématu „Zbožný, je to dnes možný?“ nás uvedly Kristýnka Stehlíková a Johanka Najbrtová svým divadelním impulzem, který nás několikrát pořádně rozesmál. Poté jsme hráli hru CHRISTIVITY, neboli ACTIVITY pro křesťany. Po ztišení jsme si zazpívali večerky pod nebem plných hvězd.

V sobotu zajistil budíček Koubův klarinet, Ivančina kytara a píseň Náměšť. Po vydatné snídani nás „nakopnul“ impulz Igora Osvalda. Letos nachystal SOM pro účastníky školky novinku - nekonala se totiž jen jedna dopolední přednáška, ale hned čtyři! Neděste se, neseděli jsme celý den v jídelně a neposlouchali celou dobu jen dlouhé a náročné přenášky. Bylo to formou „minipřednášek“, kdy řečníci v 15 minutách uvedli posluchače do témat, kterými byly modlitba, bohoslužba a večeře Páně, křest a čtení Bible, a zároveň si udělali takovou reklamu, která částečně odhalovala, co se bude dít na jejich workshopu. Bylo to opravdu tak zajímavé, že měl člověk prostě problém vybrat si jen jeden workshop, kterého se zúčastní.

Odpoledne přišly na řadu dílny a dílničky. Opět si mládežníci mohli vybrat z několika dílen - pečicí, pracovní, hudební, zpívání černošských spirituálů, vyrábění náramků přežití, cvičení nebo popovídáníčko s farářkou Sašou Jacobea. A co by to bylo za školku bez sportovního programu! Na výběr byl volejbal, frisbee, procházka po okolí a možná i trochu dál, hra kubb nebo salsa.

Když už se téměř stmívalo, začala hra s názvem Kult blažkovského trpaslíka. Šlo o to zachránit farářku, kterou unesli trpaslíci jako náhradu za Sněhurku, která si užívala dovolenou na Bahamách. Naštěstí se mládežníkům podařilo zdárně splnit všechny úkoly, které museli pro záchranu Saši splnit, a tak jsme v neděli ráno společně mohli slavit bohoslužby v kostelíku na Blažkově. Bohoslužby byly v režii SOMu. Byly ušité mládežníkům přímo na míru, zpívalo se totiž ze Svítá a celkově byly moc pěkné. Slavili jsme také v jednom velikém kruhu svatou večeři Páně při zpěvu písně Ubi caritas.

A co bylo dál? Už zbývalo jen uklidit tábor, naobědvat se, rozloučit a jít na vlak. Musím říct, že se mi zase těžko z takové prima akce odjíždělo. Byla to moje první školka mládeže, kterou jsem zažila z té druhé strany - ze strany organizátora. Každopádně to byl úžasný víkend s milými lidmi v jednom z nejhezčích míst, které v naší republice znám.

Kdo jste tuhle školku z jakýchkoli důvodů nezažili, vězte, že pro vás (tedy pro mládežníky a konfirmandy) chystá SOM další školku. Už na podzim. A to 20. - 22. října. Pokud toužíte zažít něco podobného, co my o víkendu (a bylo toho hodně!), přijeďte.

Eva Freitingerová

RSS kanál

Syndikovat obsah